Anneler Günü nedir? Tarihçesi ve İlk Ne Zaman Kutlandı?

2021-05-05

Anneler günü nedir?

Anneleri anma amacıyla, sadece anneler için kutlanan onlara olan sevgiyi, bağlılığı ve saygıyı temsil eden onları anmak ve onurlandırmak için kutlanan bir gündür. Her yıl düzenli olarak anneler günü ilkbaharın gelişiyle kutlanır.

Anneler Günü İlk ne zaman kutlandı?

Yıllar evvel Amerika Birleşik Devletleri Virginia eyaletinde yaşayan Anna Jarvis isimli bir kadının 1905 yılında vefat eden annesi için her sene kutlama yapma isteğiyle ile birlikte doğmuştur.  Söylenenlere bu kutlama ilk kez 1908 yılında 407 çocuk ve annenin bir araya gelmesiyle yapılmıştır.  O dönemde bu kutlama çok büyük bir ilgi gördü ve farklılık yarattı. Ve tarihler 1914 yılını gösterdiğinde ise bu dönem artık resmiyet kazandı. Yıllar sonra bunun bir ticarete dönüştüğünü anlayan Anna bununla ilgili birçok mücadele verdi davalar açtı fakat hepsi yanıtsız kaldı.

Bir başka söylentiye göre ise anneler günü; Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlandığı söylenir. Antik Romalılar ilkbahar festivallerinde İsa’nı doğumundan 250 yıl önce ana tanrıça Kibele için anneler gününü kutlar ve onu anardı. Yakın dönemde ise ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde kutlandı ve            orada resmiyet kazandı. Ardından Anneler Günü bütün dünyada yankı uyandırdı.

2021 Anneler Günü Ne Zaman?

Özellikle mayıs ayı geldiğinde arama motorlarında en çok aranan sorulardan bir tanesi de “anneler günü ne zaman” sorusudur. Takvimler mayıs’in ilk günlerini gösterdiğinde ilk olarak aklımıza baharın gelişi ve anneler gününün hangi haftada olacağı sorusu gelir. Genellikle anneler günü her sene mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır. 2021 anneler günü 9 Mayıs 2021 Pazar gününe denk gelmektedir.

Anneye Anneler Günü Hediyesi Ne Alınır?

Bu özel günde annenize onu mutlu ve değerli hissettirecek birçok hediye satın alabilirsiniz. Yaratıcı hediye fikirleri ile özel günler için hazırlanan hediye setleri şık tasarımlar ve özel koleksiyonları one hediye sayfasında bulabilir annenizi sevindirecek hediyelerle mutluluğuna sizde ortak olabilirsiniz. En eşsiz anneler günü hediyesi seçenekleri uygun fiyata ve kampanyalarla sizleri bekliyor olacak.


g *** (2021-05-10)
g